وب سایت رسمی دکتر محمد ایمانی

skinhealth

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

photo160117308964058077 

زگیل تناسلی (Condylomata acuminata)

 ویروس HPV (Human Papillomavirus) گروه بزرگی از ویروسهاست که تقریباً شامل 100 نوع ویروس تومورال DNA دار می باشد که پوست و مخاط را درگیر کرده و باعث زگیل می گردند. عفونت مقعدی – تناسلی با ویروس HPV ، بیماری منتقله از راه جنسی است که از شیوع بالایی برخوردار است به خصوص در بالغین جوان و باعث بد شکلی و اثرات روانی ناشی از آن و مراجعه مکرر به مراکز طبی می شود .

در بیماران با نقص ایمنی (ایدز و مصرف داروهایی مثل کورتون طولانی مدت و داروهای ضد دفع پیوند و ...) عفونت با این ویروس تمایل به پایداری بیشتر و باعث افزایش خطر ابتلا به سرطانهای مقعدی تناسلی میگردد.
 شیوع بالای عفونت های تناسلی با HPV در جوانان فعال از نظر جنسی (بخصوص خانمهای جوان) به عنوان یک هشدار به حساب می آید زیرا نه روش درمان موثر ضدویروس و نه روش موثر جلوگیری از انتقال آن وجود دارد ( به جز احتیاط جنبی)

photo160117308964058078
 عفونت تناسلی به طور شایع از طریق تماس با افرادیکه ضایعات ناشی از زگیل را دارند و یا به صورت ساب کلینیکال حامل آن می باشند صورت می گیرد در حالیکه عفونت پوستی (غیرتناسلی) ممکن است از طریق تماس شخص به شخص یا به صورت غیرمستقیم از طریق سطوح آلوده (استخر - ژیمناستیک و ...) انتقال یابد.
 لایه سطحی پوست هدف اصلی عفونت HPV محسوب می شود که از راه خراشهای کوچک پوستی دچار عفونت می شوند که این انتقال در صورت وجود نقص در پوست مثل زخم یا خراش سریعتر صورت می گیرد.

photo160117308964058079
 فاصله زمانی بین ابتلا به ویروس و ظاهر شدن علائم بالینی گاهی 6 ماه یا بیشتر طول میکشد و ابتلا به این ویروس گاهی می تواند بدون علامت باشد . اکثر عفونت های HPV خودبه خود بهبود می یابند ولی نزدیک به 3 درصد موارد به صورت عفونت پایدار باقی می مانند که باعث عوارض متعدد از جمله سرطان گردن رحم می شود.
 رفتارهای پرخطر مثل شروع مقاربت در سن پایین ، تعداد شرکای جنسی در طول زندگی و تعداد شرکای جنسی در یک زمان خاص برای آن فرد از عوامل شیوع بالای زگیل تناسلی هستند.
 اهمیت عفونت تناسلی با HPV از دیدگاه بهداشت عمومی موقعی نمایان می شود که بیماران جهت درمان ، مراجعات مکرر به پزشکان دارند و همچنین پاپ اسمیر غیرطبیعی و سرطان گردن رحم ناشی از باعث توجه بیشتری شده است . این بیماری در کشورهای در حال توسعه که فاقد برنامه های غربالگری منظم از نظر پاپ اسمیر هستند شیوع بالاتری دارد.
 تداوم HPV در مردان باعث سرطان مقعد و آلت تناسلی می گردد.

photo160117308964058080

علائم کلینیکی
 علائم کلینیکی به نوع HPV و محل آناتومیک و میزان سیستم ایمنی میزبان بستگی دارد. درد و خارش و قرمزی و گاهی خونریزی در محل اتفاق می افتد که بستگی به محل و اندازه زگیل دارد.
 زگیلهای تناسلی روی دستگاه تناسلی خارجی ، ناحیه لگن ، دور مقعد یا روی مناطق مجاور مثل چینهای ناحیه ژنیتال و گاهی داخل مقعد یافت می شوند.
 اندازه ضایعات بین یک تا چند میلی متر متغیر است که اکثراً به صورت برجستگی های کوچک به رنگ پوست و یا قهوه ای و یا متمایل به سفید می باشد. شایعترین و تیپیک ترین شکل آن به صورت برجستگی های گوشتی گل کلمی است که به صورت پلاکهای بزرگ روی هم ادغام می شوند و به واژن و پیشابراه و مقعد گسترش می یابند.

photo160117308964058081

 به طور خلاصه زگیل تناسلی از نظر ظاهری به چهار شکل دیده می شود :
 1) انواع بزرگ گل کلمی که پایه داشت و در سطح شاخه شاخه می شوند .
 2) برجستگی های صاف و حالت گنبدی شکل و پایه دار به قطر 4 – 1 میلی متر
 3) برجستگی های با سطح زبر و خشن که از نظر ظاهری مثل زگیل های پوست دست دیده می شوند .
 4) برجستگی های بدون پایه با سطح صاف ظاهراً مثل برآمدگی خفیف پوست است .
 گاهی دربالغین جوان و فعال از نظر جنسی برجستگی های متعدد قرمز – قهوه ای و یا پلاکهای درهم ادغام شونده در ناحیه ژنیتال خارجی یا لگن یا دور مقعد دیده می شود که از لحاظ ظاهری مشابه زگیل هستند ولی در آسیب شناسی پیش سرطانی هستند و بلافاصله باید مورد نمونه برداری و درمان قرار گیرند. بعضی مواقع هم این ضایعات به صورت یک پلاک قرمز رنگ شکننده روی پوست ناحیه تناسلی زنان و مردان مشاهده می شود که باید مورد بررسی قرار گیرد.

photo160117308964058082
 به عنوان یک قانون کلی هر ضایعه در ناحیه تناسلی که غیر همرنگ با پوست ، زخمی و خونریزی دهنده و یا مقاوم به درمان باشد باید برای بدخیمی مورد نمونه برداری قرار گیرد. تمامی بیماران مبتلا به زگیل تناسلی باید از نظر سایر بیماریهای منتقله از راه جنسی مورد بررسی قرار گیرند . (مثل سوزاک و سیفیلیس و حتی ایدز در بیماران پرخطر)
 راه تشخیص
 بیشتر زگیل های تناسلی از راه معاینه مستقیم و مشاهده توسط پزشک تشخیص داده می شوند و در موارد کمی که ضایعات تیپیک نباشد ، شاید پزشک برای تشخیص اقدام به نمونه برداری نماید.

 مواردی که نیاز به نمونه برداری دارند :
1 - تیپیک نباشد
2 - شک در تشخیص
3 - در حین درمان پیشرفت نماید
4 – عودهای مکرر
5 - پیگمانته (رنگی) سفت و زخمی باشد و یا به صورت شدید به پوست زیرین چسبیده باشد.
6 - بالای یک سانتی متر باشد
7 - در افراد با نقص ایمنی مثل ایدز نیاز به بیوسپی دارد.
 هیچ روش آزمایشگاهی و آزمایش خون برای تشخیص زگیل تناسلی وجود ندارد و تشخیص صرفاً با مشاهده پزشک مجرب و یا نمونه برداری انجام می شود.

 درمان

 جنبه های عمومی

photo160117308964058083
 هیچ درمان ضد ویروس جهت ریشه کن کردن زگیل تناسلی وجود ندارد ، از طرفی زگیل های تناسلی باعث بدشکلی ناحیه شده و علاوه بر عوارض مکرر بدون توجه به روش درمان باعث اثرات منفی روانی در شخص مبتلا میگردد. هنوز به اثبات نرسیده که آیا درمان باعث کاهش انتقال به شریک جنسی می شود یا نه ؟ لذا با توجه به موارد فوق پیشگیری از انتقال و ابتلا به HPV یکی از بهترین روش برای کاهش شیوع این بیماری است :
 1) استفاده از کاندوم در ارتباط جنسی (اگر چه اکثر مطالعات کاندوم را روش غیرموثری جهت جلوگیری از انتقال زگیل تناسلی عنوان می کند ولی حداقل در مقابل ابتلا به بقیه بیماریهای منتقله از راه جنسی کمک می کند
 2) محدود کردن شرکای جنسی و یا عدم ارتباط با کسی که شرکای جنسی متعدد دارد. (مهمترین راه کاهش انتقال زگیل تناسلی)
 3) ترک سیگار
 4) استفاده از واکسن (هنوز روتین نشده است )
 5) رعایت بهداشت فردی در مکانهایی مانند استخر و سالن های ورزشی و ...
 6) معاینه مکرر ناحیه ژنیتال در خانم ها توسط خود شخص و مراجعه منظم و سالانه به پزشک متخصص زنان
7) انجام آزمایشات روتین سلامتی در مردان به طور منظم

 درمان های اختصاصی

photo160117308964058084
 این درمانها توسط افراد متخصص برای بیماران انجام می شود و انتخاب نوع درمان بستگی به محل و اندازه زگیل دارد :
 درمانهای تخریبی موضعی : سرما درمانی – تری کلرواستیک اسید موضعی (TCA)
 الکتروسرجری – کورتاژ – جراحی موضعی با چاقوی جراحی و یا لیزر - استفاده از پودوفیلین و پدوفیلوکس موضعی – کرم Imiquimod -

اینترفرون
لازم به ذکر است که این درمان باید توسط متخصص انجام شود و بیماران از خوددرمانی با موارد فوق اجتناب نمایند.
 سئوالات رایج
1 - ارتباط بین زگیل تناسلی با ضایعات پیش سرطانی چیست ؟ بعضی از انواع ویروس HPV باعث ضایعات بیشتر بد خیم می شوند . HPV 5 , 8
2 - آیا HPV عامل زگیل باعث زگیل حنجره نوع جوانان می شود ؟ بله ، بعضی از انواع HPV (16 و 11) هنگام تولد فرزند از راه کانال زایمان ، باعث انتقال از مادر به جنین می شود.
3 - آیا میتوان نسبت به ویروس HPV ایمنی ایجاد کرد ؟ بله ، میتوان با زدن واکسن HPV نسبت به ابتلا به این بیماری ایمنی نسبی ایجاد کرد.
 پیگیری بیماران
بیماران باید به طور منظم در طی درمان تحت نظر باشند و بعد درمان نیز با مراجعات منظم پیگیری شوند. کسانی که شریک جنسی آنها مبتلا به زگیل تناسلی هستند حتی در صورت عدم ابتلاء توسط پزشک و خود شخص به طور مکرر و منظم معاینه شوند.

خواندن 7124 دفعه

پزشک: دکتر ایمانی
پرسشگر: Elmertet
تاریخ: دوشنبه, 05 مهر 1395 09:39
وضعیت: پاسخ داده شده

پرسش: با سلام و خسته نباشید... جناب دکتر از سن 18سالگی در گیر بیماری ویتیلیگو هستم و بالای 60درصد بدنم رو درگیر کرده ولی رنگ لکه ها خیلی سفید نیست که تابلو باشه ...اولین سوالم اینه که این لکه ها مگه رنگ های سفیده کم رنگ پر رنگ داره؟ چون الان رنگشون مثل رنگ پوسته خیلی سفیده فرد عادیه... و دومین سوالم...آیا حقیقت داره در بیمارستان رازی آمپول هایی وجود داره و تزریق میکنن و پوست سفید میشه؟ هزینه اش چقدره؟ممنون لطفا پاسخ بدید

آقاي ساسان سلام

اگر بيماري در حال پيشرفت باشد،نقاط جديد بدن كه تازه دارند رنگدانه از دست مي دهند ولي هنوز روند پيشرفت ادامه دارد،خيلي سفيد نيستند،در خصوص سوال دوم،چنين آمپول و درماني وجود ندارد،بهترين درمان براي شما نور درماني هست .

 

پزشک: دکتر ایمانی
پرسشگر:
تاریخ: دوشنبه, 05 مهر 1395 06:43
وضعیت: پاسخ داده شده

پرسش: با سلام و احترام آيا اسكار آكنه واقعا قابل درمان است؟ من هر دكتري رفتم با اينكه خيلي هم عميق نيست نا اميدم كردند و گفتنتد صد در صد قابل درمان نيست ،،، اگر ممكن است راهنماييم كنيد .. با تشكر فراران

دوست گرامي سلام

براي اسكار آكنه روشهاي درماني مختلفي وجود دارد كه معمولا براي هر شخص بسته به نوع و يا عمق اسكار ،از يك يا چند روش استفاده ميكنيم و ميزان بهبودي در بيشتر بيماران رضايتبخش است

 

پزشک: دکتر ایمانی
پرسشگر: StephenAcIde
تاریخ: جمعه, 02 مهر 1395 07:37
وضعیت: پاسخ داده شده

پرسش: سلام آقای دکتر. من یه ذایده خیلی کوچک زیر چشمم هست که به گفته دکتر حاصل انسداد عروقه. کرم "اون تری اکنئال "دادن. چند روزه دارم استفاده میکنم. یه کم پوست همون قسمت قرمز شده و سوزش خیلی کمی داره. میخواستم ببینم عادیه یا نه. و دستور استفاده دقیقش رو میخواستم. متشکرم

آقاي سعيد سلام

كرم تري اكنيل براي درمان جوش صورت تجويز مي شود و معمولا استفاده آن زير چشم باعث تحريك مي گردد

 

پزشک: دکتر ایمانی
پرسشگر: RichardChuse
تاریخ: چهارشنبه, 03 شهریور 1395 04:21
وضعیت: پاسخ داده شده

پرسش: با سلام آقای دکتر.من ۲۵ سالمه و حدود ۶ سالی میگذره از جوش غرور جوانی میخاستم بدونم واسه چاله هایی که ایجاد شده بهترین روش درمانی چیه ؟؟ ممنون از جوابتون

آقاي سعيد سلام

براي درمان جاي جوش ابتدا لازمه كه سابسيژن انجام بشه و باندهاي فيبروتيك كه باعث گودي و چسبيدن جوشگاهها به بافت زيرين شده اند آزاد شوند،سپس ميتوان درمان را با  rf يا ليزر و يا ميكرونيدلينگ و...ادامه داد،مقاله درمان جاي جوش را از سايت مطالعه بفرمائيد

پزشک: دکتر ایمانی
پرسشگر: Mashabiz
تاریخ: یکشنبه, 31 مرداد 1395 08:11
وضعیت: پاسخ داده شده

پرسش: من ريزش مو دارم و خيلي موهام ضعيف شده 31 سالمه متاهل هستم قبل ازدواج درمان زياد انجام دادم بهتر شده ولي الان دوباره شروع شده ماينكسيديل 5 درصد اكوفن و تزريق ويتامين B هم 5 سال پيش انجام دادم . الان چند ماهي شامپو عوض كردم اول mayماي معمولي استفاده كردم موهام نرم شد و شروع به ريزش كرد بعد هم KLORANE استفاده كردم خيلي بيشتر ريخت و جاي ريشه هاي موهام درد ميكنه و خارش داره لطفا بگيد چيكار كنم و چه شامپويي استفاده كنم كه موهام رو شاداب نشون بده واز اين حالت در بياد ضمنا قبلا كه اكوفن استفاده ميكردم شونه كردن موهام سخت بود و گره ميخورد و خيلي هم گرون شده شامپوي ايركس هم اصلا موهارو رو تميز نميكنه در ضمن يكم موهام چرب هم هست . لطفا يك شامپو خوب با قيمت مناسب بفرماييد .

خانم هدي سلام

ميتونيد از شامپو موي چرب درماليست يا اويدرم و يا لامينين استفاده كنيد،از براندهاي خارجي هم ميتونيد شامپو موي چرب آلپسين رو استفاده بفرمائيد

 

دوست عزیز و گرامی من

زمان بهترین و ارزشمندترین هدیه ای است كه می توان به كسی ارزانی داشت.هنگامی كه برای كسی وقت می گذاریم، قسمتی از زندگی خود را به او میدهیم كه باز پس گرفته نمی شود . باعث خوشحالی و افتخار من است كه برای عزیزی مثل شما وقت می گذارم و امیدوارم كه با راهنماییهای اساتید این رشته واظهار نظر شما عزیزان این سایت آموزشی پر بارتر گردد.

<<دكتر محمد ايمانی>>

© 2017 skinhealth. All Rights Reserved. Designed By WGP.ir