وب سایت رسمی دکتر محمد ایمانی

skinhealth

کهیر

کهیر

کهیر به صورت تورم های صورتی رنگ و گوشتی گذرا و یا تورم مخاطی گذرا به علت نشست پلاسمای خون مشخص می گردد. یک اختلال شایع است که باعث اضطراب قابل توجه بیمار میگردد و گاهی تا سالها به طول می انجامد.
ضایعات کهیری خارش دار هستند و مرکز ضایعه صورتی یا رنگ پریده است و هر کدام از ضایعات در کمتر از 24 ساعت ناپدید می گردد. کهیر به دو شکل حاد و مزمن تقسیم بندی می شود، طبق تعریف کهیر حاد کمتر از 6 هفته طول میکشد ولی کهیر مزمن بیش از 6 هفته ادامه پیدا می کند.
از شایعترین علل ایجاد کهیر می توان به داروها و غذاها و گرده گیاهان و عفونت ها اشاره کرد ولی در اکثر مواقع علی رغم انجام آزمایشات گوناگون ، علت ناشناخته باقی می ماند. این بیماری در خانمها شایع تر بوده و دو برابر بیشتر از آقایان دیده می شود.

hh1

یافته های پوستی

ضایعات کهیری ممکن است به اندازه چند میلی متر یا به اندازه یک کف دست باشند و تعداد آنها می تواند از چند عدد تا تعداد بیشماری متفاوت باشد. از مشخصات بارز ضایعات کهیری این است که هر ضایعه به سرعت ظاهر و در کمتر از 24 ساعت ناپدید می شود.
ضایعات به رنگ صورتی تا گوشتی رنگ و یا ممکن است به صورت قرمز یکدست باشند و یک هاله سفید یا قرمز آنها را احاطه کرده باشد.
این بیماری با خارش شدید همراه است و روند فعالی دارد، با برطرف شدن ضایعات قدیمی ، ضایعات جدیدی شکل می گیرند.
ضایعات در هر سطح پوستی حتی در کف دستها و پاها هم ایجاد می شوند. در آنژیوادم که واکنشی شبیه کهیر است، تورم عمقی بوده و به بافت های زیر جلدی و مخاطی کشیده می شود و خارش معمولاً وجود ندارد و به جای آن سوزش و تورم دردناک دیده می شود.
در این نوع کهیر لبها ، کف دستها و پاها ، اندامها و تنه و اعضای تناسلی از شایعترین مکانهای ابتلا هستند. درگیری دستگاه گوارش و تنفس باعث اختلال در بلع ، تنگی نفس و دل پیچه و حملات استفراغ و اسهال می شود. اندازه ضایعات در آنژیوادم بزرگتر بوده و گاهی برای 2 یا 3 روز پایدار می مانند کهیر و آنژدیوادم ممکن است همزمان رخ دهند.

 hh2

توضیحات گفته شده مربوط به کهیرهای معمولی یا خود به خودی بود که به صورت ناگهانی و خود به خود ایجاد می شوند در مقابل می توان طیف دیگری از انواع کهیر اشاره کرد که به علت محرکهای فیزیکی خارجی ایجاد می شوند و به عنوان کهیرهای فیزیکی طبقه بندی می شوند.

انواع کهیر فیزیکی

1 - در موگرافیسم : شایعترین کهیر فیزیکی است و در اثر مالاندن و یا ضربه زدن ایجاد می شوند. این نوع کهیر در محل های خراشیدن یا سایش مانند یقه یا سرآستین لباس به صورت ضایعات کهیری خطی تظاهر می یابد.
2 - کهیر فشاری : 4 – 6 ساعت بعد از محرک فشاری مانند ایستادن ، راه رفتن ، پوشیدن لباسهای تنگ یا نشستن روی یک سطح سخت به مدت طولانی ، باعث ایجاد احساس سوزش عمیق یا تورم دردناک میگردد. شایعترین محل های درگیر دستها و پاها و تنه، باسن و لبها و صورت است. این بیماری برای کسانی که کار دستی و بدنی انجام میدهند ، می تواند ناتوان کننده باشد.

hh3

3 - کهیر کولینرژیک : گونه ای از کهیر است که بیشتر در افراد 10 –30 ساله رخ میدهد. ضایعات کهیری 10 – 20 دقیقه پس از گرم شدن بیش از حد به دلیل ورزش ، قرار گرفتن در معرض گرما یا استرس هیجانی رخ میدهد.
4 - کهیر سرمایی : این نوع کهیر به دنبال افت ناگهانی دمای هوا و یا تماس با آب سرد رخ میدهد. خارش ، سوزش و ضایعات کهیری در نواحی در معرض سرما در عرض دقایقی پس از گرم شدن مجدد پوست روی میدهند.
5 - کهیر آفتابی : ایجاد خارش و ضایعات کهیری چند دقیقه پس از تماس با اشعه فرابنفش ایجاد می شوند و حدود یک ساعت بعد از بین می روند.

hh4

درمان

1 - قطع تمام عوامل برانگیزنده مشکوک مانند داروها و غذاها و نوشیدنی های مشکوک و مواد استنشاقی
2 - انواع آنتی هسیتامین های خوراکی مانند هیدروکسی زین و یا لوراتادین و ....
3 - کورتون خوراکی 4 - در کهیر کولینرژیک باید ورزش و فعالیت شدید را محدود کرد و یک ساعت قبل از ورزش می توان از آنتی هیستامین خوراکی استفاده کرد.
5 - در کهیر آفتابی ، استفاده از ضد آفتاب و اجتناب از نور خورشید را باید توصیه کرد.
درمان آنژیودرم که از موارد اورژانسی محسوب می شود باید زیر نظر متخصص و در بخش اورژانس صورت گیرد.
نکته حائز اهمیت در درمان کهیر مزمن این است که علی رغم درمان تهاجمی ، این نوع کهیر به صورت نامحدود باقی می ماند و درمان قطعی ندارد.

hh5

خواندن 4356 دفعه

پزشک: دکتر ایمانی
پرسشگر: Elmertet
تاریخ: دوشنبه, 05 مهر 1395 09:39
وضعیت: پاسخ داده شده

پرسش: با سلام و خسته نباشید... جناب دکتر از سن 18سالگی در گیر بیماری ویتیلیگو هستم و بالای 60درصد بدنم رو درگیر کرده ولی رنگ لکه ها خیلی سفید نیست که تابلو باشه ...اولین سوالم اینه که این لکه ها مگه رنگ های سفیده کم رنگ پر رنگ داره؟ چون الان رنگشون مثل رنگ پوسته خیلی سفیده فرد عادیه... و دومین سوالم...آیا حقیقت داره در بیمارستان رازی آمپول هایی وجود داره و تزریق میکنن و پوست سفید میشه؟ هزینه اش چقدره؟ممنون لطفا پاسخ بدید

آقاي ساسان سلام

اگر بيماري در حال پيشرفت باشد،نقاط جديد بدن كه تازه دارند رنگدانه از دست مي دهند ولي هنوز روند پيشرفت ادامه دارد،خيلي سفيد نيستند،در خصوص سوال دوم،چنين آمپول و درماني وجود ندارد،بهترين درمان براي شما نور درماني هست .

 

پزشک: دکتر ایمانی
پرسشگر:
تاریخ: دوشنبه, 05 مهر 1395 06:43
وضعیت: پاسخ داده شده

پرسش: با سلام و احترام آيا اسكار آكنه واقعا قابل درمان است؟ من هر دكتري رفتم با اينكه خيلي هم عميق نيست نا اميدم كردند و گفتنتد صد در صد قابل درمان نيست ،،، اگر ممكن است راهنماييم كنيد .. با تشكر فراران

دوست گرامي سلام

براي اسكار آكنه روشهاي درماني مختلفي وجود دارد كه معمولا براي هر شخص بسته به نوع و يا عمق اسكار ،از يك يا چند روش استفاده ميكنيم و ميزان بهبودي در بيشتر بيماران رضايتبخش است

 

پزشک: دکتر ایمانی
پرسشگر: StephenAcIde
تاریخ: جمعه, 02 مهر 1395 07:37
وضعیت: پاسخ داده شده

پرسش: سلام آقای دکتر. من یه ذایده خیلی کوچک زیر چشمم هست که به گفته دکتر حاصل انسداد عروقه. کرم "اون تری اکنئال "دادن. چند روزه دارم استفاده میکنم. یه کم پوست همون قسمت قرمز شده و سوزش خیلی کمی داره. میخواستم ببینم عادیه یا نه. و دستور استفاده دقیقش رو میخواستم. متشکرم

آقاي سعيد سلام

كرم تري اكنيل براي درمان جوش صورت تجويز مي شود و معمولا استفاده آن زير چشم باعث تحريك مي گردد

 

پزشک: دکتر ایمانی
پرسشگر: RichardChuse
تاریخ: چهارشنبه, 03 شهریور 1395 04:21
وضعیت: پاسخ داده شده

پرسش: با سلام آقای دکتر.من ۲۵ سالمه و حدود ۶ سالی میگذره از جوش غرور جوانی میخاستم بدونم واسه چاله هایی که ایجاد شده بهترین روش درمانی چیه ؟؟ ممنون از جوابتون

آقاي سعيد سلام

براي درمان جاي جوش ابتدا لازمه كه سابسيژن انجام بشه و باندهاي فيبروتيك كه باعث گودي و چسبيدن جوشگاهها به بافت زيرين شده اند آزاد شوند،سپس ميتوان درمان را با  rf يا ليزر و يا ميكرونيدلينگ و...ادامه داد،مقاله درمان جاي جوش را از سايت مطالعه بفرمائيد

پزشک: دکتر ایمانی
پرسشگر: Mashabiz
تاریخ: یکشنبه, 31 مرداد 1395 08:11
وضعیت: پاسخ داده شده

پرسش: من ريزش مو دارم و خيلي موهام ضعيف شده 31 سالمه متاهل هستم قبل ازدواج درمان زياد انجام دادم بهتر شده ولي الان دوباره شروع شده ماينكسيديل 5 درصد اكوفن و تزريق ويتامين B هم 5 سال پيش انجام دادم . الان چند ماهي شامپو عوض كردم اول mayماي معمولي استفاده كردم موهام نرم شد و شروع به ريزش كرد بعد هم KLORANE استفاده كردم خيلي بيشتر ريخت و جاي ريشه هاي موهام درد ميكنه و خارش داره لطفا بگيد چيكار كنم و چه شامپويي استفاده كنم كه موهام رو شاداب نشون بده واز اين حالت در بياد ضمنا قبلا كه اكوفن استفاده ميكردم شونه كردن موهام سخت بود و گره ميخورد و خيلي هم گرون شده شامپوي ايركس هم اصلا موهارو رو تميز نميكنه در ضمن يكم موهام چرب هم هست . لطفا يك شامپو خوب با قيمت مناسب بفرماييد .

خانم هدي سلام

ميتونيد از شامپو موي چرب درماليست يا اويدرم و يا لامينين استفاده كنيد،از براندهاي خارجي هم ميتونيد شامپو موي چرب آلپسين رو استفاده بفرمائيد

 

دوست عزیز و گرامی من

زمان بهترین و ارزشمندترین هدیه ای است كه می توان به كسی ارزانی داشت.هنگامی كه برای كسی وقت می گذاریم، قسمتی از زندگی خود را به او میدهیم كه باز پس گرفته نمی شود . باعث خوشحالی و افتخار من است كه برای عزیزی مثل شما وقت می گذارم و امیدوارم كه با راهنماییهای اساتید این رشته واظهار نظر شما عزیزان این سایت آموزشی پر بارتر گردد.

<<دكتر محمد ايمانی>>

© 2017 skinhealth. All Rights Reserved. Designed By WGP.ir