وب سایت رسمی دکتر محمد ایمانی

skinhealth

گال یا جرب

گال یا جرب

این بیمار به لحاظ تاریخی به « خارش هفت ساله» معروف است و یک آلودگی انگلی شدیداً خارش دار است که عامل آن مایت خارش زای « سارکوپت اسکابیه» گونه « هومینس» است که کل حیاتش را درون اپیدرم پوست انسان زندگی می کند.
بیماران مبتلا به گال از خارش مداوم و بی وقفه شکایت دارند و حتی در حین معاینه توسط پزشک نیز نمی تواند خارش خود را کنترل نمایند. خارش با این آلودگی به خصوص در شب ها شدیدتر است.
انتقال این بیماری انگلی ، از طریق تماس مستقیم نزدیک با فرد آلوده اتفاق می افتد که فاکتورهای محیطی مانند جمعیت زیاد در یک محل ، تاخیر در درمان موارد اولیه و فقدان آگاهی ، باعث تسریع گسترس آن می شود. انتقال از طریق وسایل آلوده هم ممکن است که، بیشتر در موارد نوع شدید و یا دلمه ای اتفاق می افتد.
بیماری گال یک مشکل جهانی است و همه سنین و نژادها و گروههای اقتصادی – اجتماعی را درگیر می کند. شیوع بالاتر این بیماری در کشورهای در حال توسعه ، بروزهای بالاتر در جاهای شلوغ و اغلب مرتبط با بلایای طبیعی ، جنگ ها و افول اقتصادی و کمپ پناهندگان اتفاق می افتد. گال نوع دلمه ای (که قبلاً گال نروژی خوانده می شد) در افرادی که نقص سیستم ایمنی دارند (افراد پیرو و یا افراد مبتلا به ایدز و بیماران دریافت کننده پیوند) و همچنین افرادی که عملکرد حسی کاهش یافته یا عدم توانایی خاراندن دارند ، یافت می شود. این افراد علی رغم داشتن تعداد زیادی مایت و احتمال سرایت بالای بیماری به دیگران، کمترین میزان خارش را تجربه می کنند و می تواند منشاء اپیدمی و همه گیری گال باشد.

oo1

تظاهرات پوستی

نقب (burrow) ضایعه کلاسیک گال است و همراه با شرح حال خارش در افراد یک خانه و تماس شخصی نزدیک و تیپ و توزیع ضایعات و خارش شدید که شب ها بیشتر شده و با دوش حمام داغ بدتر می شود، پایه های تشخیصی هستند.
با رو که تونلی است که مایت ماده حین تخمگذاری حفر می کنند در پره های بین انگشتان دست، مچ دست ها ، کناره های دست و پاها و آلت تناسلی شایع است.

oo2

در شیرخواران پوست سر و کف دست ها و کف پاها با احتمال بیشتری درگیر می شوند.
اگزما و زرد زخم ممکن است به صورت ضایعه ثانویه ایجاد شوند.
اگرچه اغلب تشخیص بالینی و بر اساس علائم کلینیکی و پاسخ درمانی است ولی درموارد مشکوک می توان از طریق زیر به تشخیص رسید:
1 - آزمایش روغن معدنی : پوست تراشیده شده نواحی آلوده، زیر میکروسکوپ نوری برای مایت بالغ ، تخم ها و ذرات مدفوعی به دقت دیده می شود.

oo3

2 - بررسی میکروسکوپی چسبهای شفاف که روی نواحی مبتلا استفاده می شود.
3 - درموسکوپی برای مشاهده مستقیم ، نقب و یا تخم ها
4 - نمونه برداری پوست برای دیدن مایت یا تخم ها

oo4
درمان:

دو بار درمان موضعی با فاصله یک هفته با درمان های ضد گال باید انجام شود. درمان با کرمهای موضعی هنگام شب استفاده می شود و از ناحیه گردن تا انگشت شست پا مالیده می شود. باید هنگام زدن کرم ضد گال توجه خاصی به فضاهای بین انگشتان و چین ناحیه باسن و ناف و نواحی زیرنافی بشود.
لباسها و حوله هایی که طی هفته گذشته استفاده شده اند، در هر بار درمان باید با آب داغ شسته شده و با گرمای زیاد خشک شوند و یا به مدت 10 روز در یک محفظه نگهداشته شده واستفاده نشوند.

oo5

به دلیل اینکه موارد زیادی از بیماران ناقل ولی بدون علامت وجود دارند ، همه افراد یک منزل و خانواده و تمام افرادی که با فرد مبتلا در تماس بوده اند باید تحت درمان قرار گیرند.
حیوانات خانگی نمی تواند مایت را پرورش دهند و نیاز نیست که درمان شوند. علی رغم درمان موفق ممکن است که خارش تا 4 – 2 هفته بعد از درمان ادامه داشته باشد که نشانه واکنش بدن به ماتیت های مرده است که نهایتاً طی دو هفته با پوسته ریزی طبیعی پوست می ریزند و خارش کم می شود. اغلب بیماران ممکن است که طی سه روز بهبود خارش را نشان دهند.

oo6

انواع درمانهای موضعی :

1 - کرم پرمترین 2 - کرم لیندان 3 - کرم کرومامیتون 4 - پماد سولفور
تمام این درمانها باید با تجویز و زیر نظر پزشک متخصص پوست و مو همراه باشد. در موارد مقاوم از قرصهای ایورمکتین استفاده می شود که در ایران موجود نیست.

oo7

 

خواندن 4645 دفعه

پزشک: دکتر ایمانی
پرسشگر: Elmertet
تاریخ: دوشنبه, 05 مهر 1395 09:39
وضعیت: پاسخ داده شده

پرسش: با سلام و خسته نباشید... جناب دکتر از سن 18سالگی در گیر بیماری ویتیلیگو هستم و بالای 60درصد بدنم رو درگیر کرده ولی رنگ لکه ها خیلی سفید نیست که تابلو باشه ...اولین سوالم اینه که این لکه ها مگه رنگ های سفیده کم رنگ پر رنگ داره؟ چون الان رنگشون مثل رنگ پوسته خیلی سفیده فرد عادیه... و دومین سوالم...آیا حقیقت داره در بیمارستان رازی آمپول هایی وجود داره و تزریق میکنن و پوست سفید میشه؟ هزینه اش چقدره؟ممنون لطفا پاسخ بدید

آقاي ساسان سلام

اگر بيماري در حال پيشرفت باشد،نقاط جديد بدن كه تازه دارند رنگدانه از دست مي دهند ولي هنوز روند پيشرفت ادامه دارد،خيلي سفيد نيستند،در خصوص سوال دوم،چنين آمپول و درماني وجود ندارد،بهترين درمان براي شما نور درماني هست .

 

پزشک: دکتر ایمانی
پرسشگر:
تاریخ: دوشنبه, 05 مهر 1395 06:43
وضعیت: پاسخ داده شده

پرسش: با سلام و احترام آيا اسكار آكنه واقعا قابل درمان است؟ من هر دكتري رفتم با اينكه خيلي هم عميق نيست نا اميدم كردند و گفتنتد صد در صد قابل درمان نيست ،،، اگر ممكن است راهنماييم كنيد .. با تشكر فراران

دوست گرامي سلام

براي اسكار آكنه روشهاي درماني مختلفي وجود دارد كه معمولا براي هر شخص بسته به نوع و يا عمق اسكار ،از يك يا چند روش استفاده ميكنيم و ميزان بهبودي در بيشتر بيماران رضايتبخش است

 

پزشک: دکتر ایمانی
پرسشگر: StephenAcIde
تاریخ: جمعه, 02 مهر 1395 07:37
وضعیت: پاسخ داده شده

پرسش: سلام آقای دکتر. من یه ذایده خیلی کوچک زیر چشمم هست که به گفته دکتر حاصل انسداد عروقه. کرم "اون تری اکنئال "دادن. چند روزه دارم استفاده میکنم. یه کم پوست همون قسمت قرمز شده و سوزش خیلی کمی داره. میخواستم ببینم عادیه یا نه. و دستور استفاده دقیقش رو میخواستم. متشکرم

آقاي سعيد سلام

كرم تري اكنيل براي درمان جوش صورت تجويز مي شود و معمولا استفاده آن زير چشم باعث تحريك مي گردد

 

پزشک: دکتر ایمانی
پرسشگر: RichardChuse
تاریخ: چهارشنبه, 03 شهریور 1395 04:21
وضعیت: پاسخ داده شده

پرسش: با سلام آقای دکتر.من ۲۵ سالمه و حدود ۶ سالی میگذره از جوش غرور جوانی میخاستم بدونم واسه چاله هایی که ایجاد شده بهترین روش درمانی چیه ؟؟ ممنون از جوابتون

آقاي سعيد سلام

براي درمان جاي جوش ابتدا لازمه كه سابسيژن انجام بشه و باندهاي فيبروتيك كه باعث گودي و چسبيدن جوشگاهها به بافت زيرين شده اند آزاد شوند،سپس ميتوان درمان را با  rf يا ليزر و يا ميكرونيدلينگ و...ادامه داد،مقاله درمان جاي جوش را از سايت مطالعه بفرمائيد

پزشک: دکتر ایمانی
پرسشگر: Mashabiz
تاریخ: یکشنبه, 31 مرداد 1395 08:11
وضعیت: پاسخ داده شده

پرسش: من ريزش مو دارم و خيلي موهام ضعيف شده 31 سالمه متاهل هستم قبل ازدواج درمان زياد انجام دادم بهتر شده ولي الان دوباره شروع شده ماينكسيديل 5 درصد اكوفن و تزريق ويتامين B هم 5 سال پيش انجام دادم . الان چند ماهي شامپو عوض كردم اول mayماي معمولي استفاده كردم موهام نرم شد و شروع به ريزش كرد بعد هم KLORANE استفاده كردم خيلي بيشتر ريخت و جاي ريشه هاي موهام درد ميكنه و خارش داره لطفا بگيد چيكار كنم و چه شامپويي استفاده كنم كه موهام رو شاداب نشون بده واز اين حالت در بياد ضمنا قبلا كه اكوفن استفاده ميكردم شونه كردن موهام سخت بود و گره ميخورد و خيلي هم گرون شده شامپوي ايركس هم اصلا موهارو رو تميز نميكنه در ضمن يكم موهام چرب هم هست . لطفا يك شامپو خوب با قيمت مناسب بفرماييد .

خانم هدي سلام

ميتونيد از شامپو موي چرب درماليست يا اويدرم و يا لامينين استفاده كنيد،از براندهاي خارجي هم ميتونيد شامپو موي چرب آلپسين رو استفاده بفرمائيد

 

دوست عزیز و گرامی من

زمان بهترین و ارزشمندترین هدیه ای است كه می توان به كسی ارزانی داشت.هنگامی كه برای كسی وقت می گذاریم، قسمتی از زندگی خود را به او میدهیم كه باز پس گرفته نمی شود . باعث خوشحالی و افتخار من است كه برای عزیزی مثل شما وقت می گذارم و امیدوارم كه با راهنماییهای اساتید این رشته واظهار نظر شما عزیزان این سایت آموزشی پر بارتر گردد.

<<دكتر محمد ايمانی>>

© 2017 skinhealth. All Rights Reserved. Designed By WGP.ir