وب سایت رسمی دکتر محمد ایمانی

skinhealth

درمان دارویی و رژیم غذایی

درمان دارویی و رژیم غذایی

چاقی چیست ؟

درمان دارویی و رژیم غذایی - درمان چاقی - دکتر محمد ایمانیذخیره انرژیهای حاصل از مواد غذایی مازاد به شکل چربی در بدن را چاقی می گویند که اثرات بسیار نامطلوبی بر سلامتی و طول عمر داشته و بیماریهایی که باعث مرگ زودرس می شوند را بدنبال خواهد داشت .
ذرات کوچک و اضافه چربی مویرگهای خون را ترک کرده و در سلولهای چربی ذخیره می شوند . میزان چربی در بدن یک مرد با وزن طبیعی، 12 – 15 درصد از وزن بدن را تشکیل میدهد. درحالیکه این میزان در بدن یک خانم 22 درصد است . چربی ها در زیر پوست تجمع می کنند ، وقتی سلولهای چربی تشکیل شدند در همه بافتها پخش می شوند. بر اثر رژیمهای غذایی ، سلولهای چربی کوچک می شوند ، اما ناپدید نخواهند شد. این سلولهای چربی با رژیمهای لاغری خالی و با ترک رژیم و بازگشت به عادات غذایی غلط پر می شوند.

بیماریهای مرتبط با چاقی :

1 - آترواسکلروز ، به معنی ضخیم شدن لایه های داخلی رگ بدلیل تجمع بسته های چربی است و باعث تنگ شدن مجرای رگ و سفت شدن شریانها شده و باعث سکته قلبی می گردد، که مسئول بیشتر مرگهای سالیان اخیر است .
2 - تجمع چربی در سطح خارجی قلب یا در اپیکارد که قسمت اعظم قلب را می پوشاند و گاهاً باعث نفوذ چربی به داخل عضله قلب (میوکارد) می شود که ممکن است در انقباض طبیعی قلب اختلال ایجاد نماید.
3 – بیماری قند یا دیابت که به دنبال چاقی های طولانی و در اثر مقاومت به انسولین ایجاد می شود.
4 - فشار خون که در درازمدت باعث بزرگ شدن قلب میگردد.
5 – بیماریهای صفراوی از جمله التهاب و ورم کیسه صفرا و تشکیل سنگهای صفراوی
6 – مشکلات پوستی
7 – تعریق بیش از حد
8 – اختلال تنفس و خر خر شبانه و نارسایی اکسیژن
9 - فشار نامتعارف به مفاصل و کمر
10 – ظاهر نامتناسب و ناخوشایند
11 - بعضی سرطانها مثل پستان – روده و رحم
12 - پوکی استخوان

fat2

 بخش عمده ای از بدست آوردن تعادل در وزن بدن مربوط به داشتن یک برنامه غذایی صحیح می باشد . جهت کاهش وزن می بایستی انرژی مصرفی شما در مقایسه با انرژی دریافتی شما بیشتر باشد و جهت حفظ تعادل در وزن بایستی کالری های دریافتی شما ( از طریق مواد غذایی و نوشیدنی ها) با کالریهای مصرفی (کارهای روزمره و ورزش) به یک میزان باشد.

وزن ایده آل و یا وزن مناسب

اگر چنانچه می خواهید از وضعیت سلامتی وزن خود مطلع شوید BMI خود را اندازه بگیرید و هر شخصی با یک محاسبه ساده می تواند BMI خود را محاسبه نماید. ابتدا وزن خودتان را به کیلوگرم و قد خود را به متر اندازه بگیرید مثلاً‌ وزن شما 65 کیلوگرم و قد شما 163 سانتی متر است . در این فرمول بایستی قد خود را به متر تبدیل نمایید. یعنی قد شما 63/1 متر می باشد . حال عدد وزن را به حاصل ضرب اندازه قد در خودش تقسیم نمایید. عدد BMI شما با وزن 65 کیلوگرم و قد 63/1 متر حدود 46/24 است .
46/24 = (63/1 × 63/1 ) : 65
اگر BMI زیر 5/18 باشد ← کم بودن وزن
اگر BMI بین 5/18 تا 25 باشد ← وزن متعادل
اگر BMI بین 25 تا 30 باشد ← اضافه وزن
و اگر BMI بالای 30 باشد چاق محسوب می شوید.

 ورزش مهمترین و اغلب فراموش شده ترین عامل موثر در کاهش و کنترل وزن می باشد. اغلب افراد چاق و یا دارای اضافه وزن، معمولاً از تحرک روزانه کافی برخوردار نیستند. افزایش میزان تحرک در زندگی به معنی انجام تمرینات ورزشی بسیار جدی و حرفه ای نظیر دویدن در مسافت های طولانی نیست . پیاده روی کم خرج ترین و ساده ترین ورزش موثر به شمار می آید.

31
کلید طلایی

کم خوری + افزایش فعالیت روزانه + توجه به مواد غذایی با ارزش (ویتامین ها – املاح- چربیهای غیراشباح مثل دانه ها و غلات + سبزیجات و میوه ها )
1 – رژیم غذایی مبتنی بر مواد غذایی بومی و با رعایت کم خوری و صحیح خوری
2 - کاهش وزن از طریق افزایش حرکت ورزش و تحرک بیشتر
3 – اگر وزن پایین آمد ثابت نگهداشتن آن از طریق حفظ تحرک و نگرش به مواد غذایی سالم تر
4 - استفاده از داروها به عنوان راه کمکی
پس از موفقیت در یک رژیم لاغری چرا در حفظ وزن خود موفق نمی شویم ؟
درمان دارویی و رژیم غذایی - درمان چاقی - دکتر محمد ایمانی1 – چون در رژیم لاغری خود متحمل سختی شده ایم و تمایل به بازگشت به روشهای قبلی و لذت بردن از غذاهای قبلی را داریم ، پس در رژیم لاغری خود از همان ابتدا از غذاهای متداول در زندگی خود استفاده کنیم ، اما مقدار آنها را کاهش دهیم .
2 – چون تصور می کنیم مشکل چاقی و اضافه وزن از بین رفت پس نیازی به ادامه رژیم لاغری وجود ندارد زیرا نمی خواهیم لاغرتر شویم .
لازم است بدانیم روش صحیح تغذیه (درست خوری و کم خوری) در کنار حرکات ورزشی نتیجه مطلوبی را حاصل کرده و این دو با ارزش تر آن هستند که رهایشان کنیم .
3 – رژیم لاغری که غلط و غیرعلمی و عجولانه و بدون مشاوره صورت گرفته باشد : در این حالت بسیاری از ویتامین ها ، املاح و ریزمغذی ها در رژیم غذایی ،‌ غایب هستند و کمبود این مواد و نیاز به آنها ما را مجبور به ترک رژیم می نماید.
4 - در انتخاب مواد غذایی برای پخت و پز و میان وعده ها روشهای صحیح را رعایت نمی کنیم .

نکات مهم و کلیدی

هر روز صبحانه بخورید کسانی که صبحانه می خورند کمتر دچار چاقی می شوند.
در میان وعده ها از میوه یا میوه های خشک و یا از دانه ها استفاده کنید.
بیشتر از گوشت ماهی یا مرغ به جای گوشت قرمز و کالباس و سوسیس استفاده کنید.
در صبحانه بیشتر از نان سنگگ ، نان جو و نانهای سبوس دار استفاده کنید.

diet4

از مصرف روغنهای جامد و ترانس اجتناب کرده ، روغن های گیاهی و مایع استفاده کنید.
مصرف شکلات و مواد قندی را محدود کرده و بجای آن از میوه استفاده کنید.
از روشهای لاغری سریع اجتناب کنید
از محصولاتی که مجوز های بهداشتی نداشته باشند برای لاغر شدن استفاده نکنید.
تبلیغاتی که از عبارتهای «سریع» «شگفت انگیز» «جادویی» «تضمینی » و «بدون بازگشت» استفاده می کنند، را با احتیاط بررسی کرده و اعتماد نکنید .
برای لاغر شدن باید صحیح خوردن را آموخت و رژیم های غذایی «تک خوری» سخت و عجولانه بیشتر به ضرر شماست .
درمان دارویی و رژیم غذایی - درمان چاقی - دکتر محمد ایمانیغذاها را با هدف سلامتی مصرف کنید نه برای سیر شدن و پر کردن شکم
در افراد چاق گام اول برای لاغر شدن کاهش 10% از وزن بدن می باشد.
با رژیمهای سخت و حذف وعده های غذایی آسیب های جدی به خود وارد نکنید.
یک مشاوره تغذیه خوب بسیاری از نکات را برای شما روشن می کند.
از سلامتی خود با انجام آزمایشات مناسب تحت نظر پزشک و در سنین مناسب با خبر باشید.

imagesCA1H3J9I5
درمانهای دارویی

تنها داروی تایید شده FDA آمریکا برای افراد چاق جهت جلوگیری از دیابت orlistat است که با نامهای تجاری مختلف از جمله Venustat در بازار دارویی ایران موجود است و به صورت کپسول های 120 میلی گرم است که با مهار آنزیم لیپاز باعث عدم جذب چربیهای همان وعده غذایی شده و چربی غذا از راه مدفوع دفع می شود. مصرف طولانی مدت این کپسول باید تحت نظر پزشک باشد.
بر اساس قانون سلامت و آموزش مکمل های رژیمی غذایی مصوب سال 1994 توسط FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) مکمل های رژیمی – غذایی به هیچ وجه توسط FDA ارزیابی و یا تایید نمی شود و هر گونه ادعا در مورد تبلیغات داروهای با عنوان چربی سوز و تایید شده ، غیرواقعی و گمراه کننده است .

 xenical61

یک رژیم غذایی 1500 کالری برای کنترل وزن

Diet27

صبحانه :

نان تافتون یک پنجم نان (50 گرم )
پنیر برابر یک قوطی کبریت (30 گرم)‌
شیر نصف لیوان (125 گرم)
ساعت 10 صبح :
میوه فصل یک عدد پرتقال یا دو عدد نارنگی یا یک عدد هلو یا سیب یا نصف گریپ فروت یا یک برش هندوانه به اندازه یک کف دست .
یا شیر یک لیوان (250 گرم)

ناهار :

برنج پخته شده 5 قاشق غذاخوری (100 گرم)‌
یا نان تافتون یک پنجم نان (50 گرم)‌
گوشت یک سیخ کباب یا سه قطعه گوشت خورشتی (125 گرم)‌
یا ماهی یا یکعدد ران مرغ (150 گرم)‌
سبزیجات پخته (250 گرم)‌
ماست نصف لیوان (150 گرم)‌
سالاد خیار ،‌گوجه فرنگی ،‌کاهو ، بدون روغن به مقدار دلخواه

عصرانه :

میوه (200 گرم)‌
یا نان سوخاری 2 عدد (20 گرم)‌

شام :

نان تافتون یک پنجم نان (50 گرم)
گوشت یک سیخ کباب یا گوشت پخته (100 گرم)‌
یا پنیر به اندازه یک قوطی کبریت معادل (60 گرم)‌
سالاد خیار ،‌گوجه فرنگی ، کاهو بدون روغن به مقدار دلخواه
ماست نصف لیوان (150 گرم)‌

قبل از خواب :

شیر نصف لیوان (125 گرم)‌
یا ماست نصف لیوان (150 گرم)‌
بیماران مبتلا به چاقی بهتر است از خوردن مواد خیلی شیرین و خیلی چرب خودداری نمایند.
(شکر ،‌ قند ،‌شیرینی جات ، مربا ، کمپوت ،‌بستنی ،‌شربت ،‌شکلات ،‌خامه ،‌کره ، سرخ کردنی ،‌ گوشت چربی دار ، پوست مرغ ،‌ زرده تخم مرغ ،‌ دل و جگر ،‌کله پاچه ، سوسیس ،‌کالباس ، روغن حیوانی ) در صورت امکان بجای روغن نباتی از روغن مایع استفاده شود.

خواندن 7012 دفعه

پزشک: دکتر ایمانی
پرسشگر: Elmertet
تاریخ: دوشنبه, 05 مهر 1395 09:39
وضعیت: پاسخ داده شده

پرسش: با سلام و خسته نباشید... جناب دکتر از سن 18سالگی در گیر بیماری ویتیلیگو هستم و بالای 60درصد بدنم رو درگیر کرده ولی رنگ لکه ها خیلی سفید نیست که تابلو باشه ...اولین سوالم اینه که این لکه ها مگه رنگ های سفیده کم رنگ پر رنگ داره؟ چون الان رنگشون مثل رنگ پوسته خیلی سفیده فرد عادیه... و دومین سوالم...آیا حقیقت داره در بیمارستان رازی آمپول هایی وجود داره و تزریق میکنن و پوست سفید میشه؟ هزینه اش چقدره؟ممنون لطفا پاسخ بدید

آقاي ساسان سلام

اگر بيماري در حال پيشرفت باشد،نقاط جديد بدن كه تازه دارند رنگدانه از دست مي دهند ولي هنوز روند پيشرفت ادامه دارد،خيلي سفيد نيستند،در خصوص سوال دوم،چنين آمپول و درماني وجود ندارد،بهترين درمان براي شما نور درماني هست .

 

پزشک: دکتر ایمانی
پرسشگر:
تاریخ: دوشنبه, 05 مهر 1395 06:43
وضعیت: پاسخ داده شده

پرسش: با سلام و احترام آيا اسكار آكنه واقعا قابل درمان است؟ من هر دكتري رفتم با اينكه خيلي هم عميق نيست نا اميدم كردند و گفتنتد صد در صد قابل درمان نيست ،،، اگر ممكن است راهنماييم كنيد .. با تشكر فراران

دوست گرامي سلام

براي اسكار آكنه روشهاي درماني مختلفي وجود دارد كه معمولا براي هر شخص بسته به نوع و يا عمق اسكار ،از يك يا چند روش استفاده ميكنيم و ميزان بهبودي در بيشتر بيماران رضايتبخش است

 

پزشک: دکتر ایمانی
پرسشگر: StephenAcIde
تاریخ: جمعه, 02 مهر 1395 07:37
وضعیت: پاسخ داده شده

پرسش: سلام آقای دکتر. من یه ذایده خیلی کوچک زیر چشمم هست که به گفته دکتر حاصل انسداد عروقه. کرم "اون تری اکنئال "دادن. چند روزه دارم استفاده میکنم. یه کم پوست همون قسمت قرمز شده و سوزش خیلی کمی داره. میخواستم ببینم عادیه یا نه. و دستور استفاده دقیقش رو میخواستم. متشکرم

آقاي سعيد سلام

كرم تري اكنيل براي درمان جوش صورت تجويز مي شود و معمولا استفاده آن زير چشم باعث تحريك مي گردد

 

پزشک: دکتر ایمانی
پرسشگر: RichardChuse
تاریخ: چهارشنبه, 03 شهریور 1395 04:21
وضعیت: پاسخ داده شده

پرسش: با سلام آقای دکتر.من ۲۵ سالمه و حدود ۶ سالی میگذره از جوش غرور جوانی میخاستم بدونم واسه چاله هایی که ایجاد شده بهترین روش درمانی چیه ؟؟ ممنون از جوابتون

آقاي سعيد سلام

براي درمان جاي جوش ابتدا لازمه كه سابسيژن انجام بشه و باندهاي فيبروتيك كه باعث گودي و چسبيدن جوشگاهها به بافت زيرين شده اند آزاد شوند،سپس ميتوان درمان را با  rf يا ليزر و يا ميكرونيدلينگ و...ادامه داد،مقاله درمان جاي جوش را از سايت مطالعه بفرمائيد

پزشک: دکتر ایمانی
پرسشگر: Mashabiz
تاریخ: یکشنبه, 31 مرداد 1395 08:11
وضعیت: پاسخ داده شده

پرسش: من ريزش مو دارم و خيلي موهام ضعيف شده 31 سالمه متاهل هستم قبل ازدواج درمان زياد انجام دادم بهتر شده ولي الان دوباره شروع شده ماينكسيديل 5 درصد اكوفن و تزريق ويتامين B هم 5 سال پيش انجام دادم . الان چند ماهي شامپو عوض كردم اول mayماي معمولي استفاده كردم موهام نرم شد و شروع به ريزش كرد بعد هم KLORANE استفاده كردم خيلي بيشتر ريخت و جاي ريشه هاي موهام درد ميكنه و خارش داره لطفا بگيد چيكار كنم و چه شامپويي استفاده كنم كه موهام رو شاداب نشون بده واز اين حالت در بياد ضمنا قبلا كه اكوفن استفاده ميكردم شونه كردن موهام سخت بود و گره ميخورد و خيلي هم گرون شده شامپوي ايركس هم اصلا موهارو رو تميز نميكنه در ضمن يكم موهام چرب هم هست . لطفا يك شامپو خوب با قيمت مناسب بفرماييد .

خانم هدي سلام

ميتونيد از شامپو موي چرب درماليست يا اويدرم و يا لامينين استفاده كنيد،از براندهاي خارجي هم ميتونيد شامپو موي چرب آلپسين رو استفاده بفرمائيد

 

دوست عزیز و گرامی من

زمان بهترین و ارزشمندترین هدیه ای است كه می توان به كسی ارزانی داشت.هنگامی كه برای كسی وقت می گذاریم، قسمتی از زندگی خود را به او میدهیم كه باز پس گرفته نمی شود . باعث خوشحالی و افتخار من است كه برای عزیزی مثل شما وقت می گذارم و امیدوارم كه با راهنماییهای اساتید این رشته واظهار نظر شما عزیزان این سایت آموزشی پر بارتر گردد.

<<دكتر محمد ايمانی>>

© 2017 skinhealth. All Rights Reserved. Designed By WGP.ir